Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Gruzie se brání Rusku

Zakavkazská republika Gruzie, ležící na okraji Černého moře se zhruba čtyřmi a půl miliony obyvatel, se v poslední době potýká s obrovskými problémy v důsledku obsazení Abcházie a Jižní Osetie ruskou armádou. Obě gruzínské enklávy se silnými vazbami na Moskvu vyhlásily v 90. letech 20. století jednostrannou nezávislost (v této souvislosti připomeňme, že až do války v srpnu loňského roku ani jedna z republik nebyla oficiálně uznána žádným státem světa).

Od počátku ustavení samostatné Gruzie byly tyto oblasti zdrojem napětí v gruzínsko–ruských vztazích. Ruská federace vždy disponovala v obou těchto oblastech – navzdory pochopitelné nelibosti Gruzínců – značným vlivem. Ruské jednotky také operovaly v obou oblastech již před srpnem 2008. Po neúspěšném gruzínském pokusu o opětovné připojení obou oblastí ozbrojeným zásahem z počátku devadesátých let byly do Abcházie a Jižní Osetie umístěny rozhodnutím OSN jako „mírotvorci“. Měly v těchto regionech dohlížet na zachování míru, staly se však základnou pro násilné obsazení obou území.

Jakkoli byly tyto oblasti zdrojem napětí, jakkoli byly separatistické a proruské, jejich obsazení agresí a uznání jejich nezávislosti je mezinárodním porušením územní integrity Gruzie. A důsledek této agrese jsou statisíce uprchlíků nacházejících se dnes v centrální Gruzii. (V této souvislosti si nemůžeme nevzpomenout na uznání nezávislosti Kosova, které způsobuje Srbům stejné trauma jako Gruzíncům Abcházie a Jižní Osetie. Ačkoliv s uznáním samostatnosti Kosova nesouhlasím, případná paralela pokulhává v tom, že Kosovo před vyhlášením samostatnosti nebylo obsazeno žádnou zahraniční armádou.

Další zásadní rozdíl je, že Tbilisi také nikdy neprovádělo na těchto územích etnické čistky.) Nicméně, utlačování a boje s Ruskem provázejí Gruzii posledních dvě stě let. Jen za posledních sto let je výsledkem tlaku Ruska více než milion uprchlíků či násilně přesídlených Gruzínců.

Obrovské odhodlání čelit Rusku

V posledním listopadovém týdnu jsem měl možnost navštívit Gruzii a strávit několik dnů rozhovory s jejími představiteli. Setkal jsem se s lidmi s obrovskou vůlí po svobodě, s obrovským odhodláním čelit Rusku, s obrovským odhodláním stát se součástí euroatlantického světa.

Současní vůdci Gruzie, ať již ministři či poslanci, jsou lidé vystudovaní na amerických či západoevropských univerzitách. Neradi při rozhovorech používají ruštinu, preferují angličtinu. A tak ač Gruzie leží na pomezí Evropy a Asie, politicky se cítí být ve středu Evropy. Gruzínští představitelé opakovali, že se nejedná o etnický konflikt, jak se snaží Rusko prezentovat, ale o konflikt politický. Rusko versus Gruzie. „Ctíme stejné hodnoty jako vy, to nás spojuje. Rusko je s námi nesdílí,“ slyšel jsem mnohokrát. A na principu sdílených evropských hodnot založila Gruzie svoji „druhou vlnu“ demokratických reforem, tedy reforem od nástupu prezidenta Saakašviliho. „Rusku se nemůžeme bránit silou. Naše odpověď na agresi je demokracie! Pro nás není jiné alternativy než členství v NATO a Evropské unii, jakkoli víme, že to bude dlouhá a komplikovaná cesta,“ shodují se představitelé vlády i opozice.

„Říkáme-li ne Rusku, ne chaosu, nezbývá jiná alternativa než NATO a EU,“ vysvětluje předseda parlamentu David Bakradze. „Gruzínci byli zvyklí si změny prosadit demonstracemi. Za úspěch celé společnosti považuji, že nedávné demonstrace proti prezidentovi a vládě skončily, aniž by se cokoli stalo.

Je to znamení toho, že ulice již nediktuje změny, ale řešení se přeneslo do parlamentu. A to je jasný výsledek fungování naší demokracie,“ pokračuje Bakradze. V reformním úsilí je Gruzie v mnoha oblastech opravdu světovou jedničkou. Podařilo se dokonce výrazně omezit korupci, v žebříčcích Amnesty International dokonce Gruzie předběhla některé státy EU. „Samozřejmě, reformy nyní postupují mnohem pomaleji než v revolučních začátcích. Tehdy bylo možné například ze dne na den propustit sedmnáct tisíc dopravních policistů, kompletně celou dopravní policii, která byla symbolem úplatků. Dnes jde vše mnohem pomaleji. Ale například zákon o nezávislosti soudů se nám již podařilo přijmout. A ten mimo jiné říká, že i za telefonování soudci může jít politik na tři roky do vězení,“ doplňuje předseda parlamentu.

Gruzie ve svém úsilí o územní integritu a nezávislost na Rusku potřebuje naši podporu. Není to jen boj malé Gruzie, je to i náš problém. Přes Gruzii vedou důležité ropovody a plynovody, které nejsou závislé na Rusku. S Gruzínci máme stejné zkušenosti s ruským imperialismem a agresí.
V srpnu loňského roku ruské tanky opustily území Jižní Osetie a pomalu se přesouvaly k hlavnímu městu Tbilisi. Je pravděpodobné, že si tehdy Rusko testovalo, jaká bude reakce světových velmocí. Naše podpora Gruzie a jejích zájmů je i podporou naší energetické nezávislosti. Nezávislost a demokratický vývoj Gruzie je v zájmu celé Evropy.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: | pátek 4.12.2009 9:50 | karma článku: 17,39 | přečteno: 986x
  • Další články autora

ČSSD: Buďme féroví a zrušme předvolební kampaně. Alespoň do voleb.

Není se co divit, že v Lidovém domě spustili při ohlášení projektu studentských voleb nanečisto takový poprask. Bylo jim totiž jasné, že přes současnou mohutnou internetovou ofensivu socialisté v čele s Paroubkem a Rathem u mladých voličů totálně propadají. Můžou si za to přitom sami – Czech Techem počínaje a arogantním vystupováním konče. Vlastně by se jim proto moc hodilo, kdyby většina prvovoličů k volbám vůbec nevyrazila.

4.5.2010 v 9:34 | Karma: 26,61 | Přečteno: 1068x | Diskuse| Ostatní

Hlasy pro Paroubka aneb Internetoví úderníci útočí

Není tomu tak dávno, co se mluvilo o tom, že ČSSD trochu zaspala dobu, když nevěnovala dostatečnou pozornost internetu. Jiří Paroubek proto neváhal, a po neúspěšných evropských volbách vydal rozkaz. Stačilo slovo a ČSSD vyrazila na zteč virtuálního prostoru. Dnes už nemůže nikdo o socialistické kybernetické síle pochybovat – diskuse na zpravodajských serverech jsou plné příspěvků levicových stoupenců a ten ze socialistických politiků, kdo nemá profil na facebooku, snad aby raději předsedovi nechodil na oči.

15.4.2010 v 8:20 | Karma: 34,38 | Přečteno: 1788x | Diskuse| Politika

Nová evropská desetiletka ekonomiku nespasí

Evropská Unie pro sebe po deseti letech připravila novou desetiletku. Nad tou minulou, přehnaně ambiciózní Lisabonskou strategií se už dávno zavřely vody. Bruselští úředníci nám v ní slibovali, že Unie dožene a předežene své hospodářské soupeře a stane se „nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa založenou na znalostech“. No nic. Místo ní teď přichází o něco skromnější „Evropa 2020“.

7.4.2010 v 11:15 | Karma: 14,31 | Přečteno: 840x | Diskuse| Politika

O biopalivech rozhodujme s chladnou hlavou

Každý soudný člověk ví, že životní prostředí si zaslouží naši ochranu. Nezodpovědný přístup pod heslem po nás potopa zde rozhodně není na místě, protože by se nakrásně mohlo stát, že se dostaneme do bodu, ze kterého už nebude návratu. I ochrana životního prostředí se však musí dělat s rozumem. Toho se bohužel v této oblasti v poslední době zoufale nedostávalo a místo něj scénu ovládla módní ideologie podporovaná zájmy mocných lobbyistických skupin.

31.3.2010 v 9:30 | Karma: 15,68 | Přečteno: 955x | Diskuse| Politika

Dělat showbusiness není žádná sranda

„Vážení televizní diváci.“ Těmito slovy zahájil Jiří Paroubek sobotní „programovou konferenci“ ČSSD. Názorně tak předvedl, jaký byl skutečný účel celého podniku: předvolební prezentace v přímém přenosu, která navíc ČSSD nestála takřka ani korunu. Stačilo sestavit pódium, nakoupit konfety, rozdat šály a pak už jen poslat avízo na Kavčí Hory. Zbytek už zařídily veřejnoprávní televizní kamery.

16.3.2010 v 14:15 | Karma: 22,54 | Přečteno: 1303x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nevlastní vnučka viní seniora z osahávání. Chtějí jen peníze, brání se souzený

6. května 2024  14:32

Jednaosmdesátiletý senior z Táborska stanul na lavici obžalovaných za pohlavní zneužívání nezletilé...

Novým premiérem Skotska bude veterán Swinney, všichni soupeři odstoupili

6. května 2024  14:22

Novým lídrem Skotské národní strany je politický veterán John Swinney, který už stranu vedl před...

Putin je vrah, vítal protest motorkáře u hrobů sovětských vojáků v Praze

6. května 2024,  aktualizováno  14:18

Motorkáři z Night MC Europe, odnože ruského motorkářského klubu Noční vlci, přijeli na pražské...

Evropa je priorita, řekl Si Ťin-pching v Paříži. Macron ho usadil k holému stolu

6. května 2024  13:31,  aktualizováno 

Čína považuje Evropu za prioritu své zahraniční politiky a na vztahy s Evropskou unií pohlíží ze...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1310x
senátor PČR a starosta Hluboké nad Vltavou

Seznam rubrik